Takım Elbisede Drop Ne Anlama Gelmektedir

17 Şubat 2020
Takım Elbisede Drop Ne Anlama Gelmektedir

Erkek giyimde sık sık karşımıza çıkan birtakım kavramlar mevcut. Drop da bunlardan birtanesi... Bu yazımda drop nedir sorusunun cevabını ve takım elbise drop ilişkisini anlatacağım.

Modanın klasik ve vazgeçilemeyen parçası takım elbiseler, erkekler için yılın her dönemi giyilecek en kurtarıcı parçadır. Mevsimler, yaşın, gittiğin ortamlar hatta işin de değişse takım elbisenin hayatındaki yerinin değişmeyeceğine eminim. Bu sebeple erkek takım elbise modellerine, beden tablolarına ve bununla ilişkili kavramlara hakim olmalısın. Şık olabilmek, başarılı kombinler yapabilmek için hangi parçayı neden ve nasıl satın alman gerektiğini bilmen önemlidir.

Erkek Giyimde Drop Ne Anlama Gelir?

Daha çok takım elbise ve ceket satın alırken karşılaşacağın drop, o parçanın kalıbını ifade eden bir kavram olarak biliniyor. Özellikle ceketlerin çeşitli vücut tiplerine olan uygunluğunu ele veren drop bilgisi, çoğu markada standart olarak kullanılsa da kimi markalar özel takım elbise drop kalıpları kullanabiliyor.

Moda sektöründe erkek ve kadın kalıpları elbette ki cinsiyetlerin arasındaki gelişim farklılıklarından dolayı ayrı hesaplanır. Erkek giyim alanı içerisinde ayrıca takım elbiselerin beden bilgileri, kalıpları diğer parçalara göre değişiktir. Beylerin genel olarak kilo problemi yaşadığı bölgelerden biri olan bel-göbek çevresi için, takım elbiselerin ceket kısmında drop sistemi uygulanır. Yani, takım elbise ceketinin göbek çevresindeki beden genişliği bilgisini drop uygulaması sayesinde öğreniriz.

Ceketlerin çeşitli beden ölçülerine göre uygunluğu olarak tanımlayabileceğimiz drop, takım elbise seçerken dikkat etmen gereken kuralların en başında yer alıyor. Eğer bedenine uygun, vücuduna tam oturmuş bir takım elbise ve ceket kombini yapamazsan; sonrasında şıklık adına atacağın hiçbir adımın bir anlamı olmaz. Seni stil sahibi gösterecek, şıklığınla dikkatleri üzerine çekecek en doğru hamlen, takım elbise drop sistemini bilerek buna uygun şekilde alışveriş yapmaktır. Sonuçta çok zayıf, ince ve göbeksiz bir erkek ile kilo problemi yaşayan, bel bölgesinde yağlanma ve göbek sorunu olan beylerin aynı genişliğe sahip ceketleri giyinmesini bekleyemeyiz. Sorun göbek çevresinde olduğu için, mesela aynı omuz ölçülerine sahip ceketi her iki tip erkek de tercih edebilir. Ancak ceketin düğmelerini iliklemek istediklerinde burada hesapların ve beden bilgilerinin değiştiğini göreceksin.

Takım Elbisede Drop Bilgisi Hesaplama

Ceketin bel çevresindeki genişliğini hesaplamamıza yarayan sisteme drop demiştik. Eğer bir takım elbise drop değeri, ne kadar küçük olursa ceket o kadar bol ve geniş bir kalıba sahip demektir. Takım elbise drop değeri büyüdükçe ceketteki genişlik azalır. Bu sistem blazer ya da daha spor formlardaki ceketlerdense, klasik takım elbise ceketleri için geçerlidir.

Ülkemizde erkek takım elbise ceketlerinde kullanılan standart 6 drop değeri kullanılıyor. Tüm alternatiflerde bireyin omuz, göğüs, beden, boy ve kol ölçüleri titizlikle alınıp kişinin üzerine göre drop sistemi uygulanmalıdır. Fakat markaların üretim maliyeti açısından farklı droplarda seçenekler üretmek yerine standart drop ceketleri satışa sunduklarını söyleyebiliriz. Böyle durumlarda genelde çare; satın alma işlemi gerçekleştikten sonra takım elbise drop değeri için tadilat yaptırmakta bulunuyor.

Tüm bunların dışında takım elbise de drop değer kadar önem taşıyan başka hususlar da var. Takım elbise satın alırken mutlaka pantolonun paça boyuna, gömlek ve ceketin kol boyuna dikkat edilmeli. Kombini tamamlayacak olan ayakkabıların titizlikle seçilmesi; kravat, mendil ve gömlek seçimlerinde hem renk hem de model olarak bütünleyici bir hava yaratılması stil sahibi bir görünüm için oldukça önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.