Smokin İle Takım Elbise Farkı | Wessi

30 Temmuz 2019
Smokin İle Takım Elbise Farkı | Wessi

Smokin, resmi gece törenlerinde, balolarda oldukça tercih edilen elbiselere denir. Ülkemizde daha çok damatlık olarak giyilse de anlamı pek bilinmiyor. Smokin denildiğinde akla ilk olarak frak gelse bile, birbirinden oldukça farklı elbiselerdir. Genellikle resmi yerlerde tercih edilen smokinin en göze çarpan detayı, yaka aksesuarı olarak papyonla tercih edilmesi. Klasik bir smokinin rengi siyah iken yaka kısmı şal ve kruvaze yaka olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

 

 Hangisini Daha Çok Giyeriz

 

 Takım elbise denilince genellikle erkek giyiminde çeşitlilik akla gelir. Hemen her erkeğin gardırobunda birbirinden farklı model ve renklerde yer alır. Çok fazla çeşitliliğe sahip olması, smokinden ayrıldığı noktalardan biridir. Resmi veya daha farklı tarzlar istenirse yapılabiliyor. Ayrıca takım elbiselerde sıklıkla kravatlar kullanılırken, smokin bu detay, papyon olarak tercih edilebiliyor. İşte smokin ile takım elbise farkı.

 

 Takım Elbise ve Smokin Farkları

 

 - Smokinler genelde siyah renkte olurlar. Bu yüzden daha çok resmi mekanlarda erkeklerin tercih sebebidir. Takım elbiselerde durum biraz daha farklıdır. İstendiğinde neredeyse her renk ve tarzda bulunabilir. Bundan dolayı bütün erkeklerin ilgi odakları arasında yer alıyor.

 

 - İki tip elbise arasındaki belki en belirgin olan fark, takım elbiselerde kravat tercih edilirken, smokinlerde papyon kullanımıdır. Smokin, özellikle ülkemizde düğünlerde oldukça fazla tercih ediliyor.

 

 - Smokinin yaka kısmı ikiye ayrılıyor. Bunlar kruvaze yaka ve şal yaka olarak iki kısma ayrılırlar.

 

 - Smokin giyiminde genellikle keskin bazı kurallar vardır. Hatta yurt dışındaki bazı organizasyonlarda, davetiyelerde şu tür smokin giyilmesi gerekir diye uyarılar vardır. Yani belli bir kalıpla tercih edilen elbiselerdir. O yüzden resmi törenlerin geleneksel kıyafetleri haline gelmişlerdir. Takım elbiselerin kuralları ise daha esnektir ve birçok tarzda bulunur. Herhangi bir biçimle giyilmesi gerekmez. Ülkemizde hem smokin hem takım elbise oldukça tercih edilse de genellikle smokinin tam olarak ne olduğu, nasıl giyildiği hakkında çok az şey bilinir.

 

 - Smokinler takım elbiselere göre daha resmi bir kalıpta olsalar bile, fraktan daha az resmidirler. Çünkü smokinler çeşitlilik açısından az olsalar bile giyildikleri mekanlar çok daha fazladır.

 

 - Takım elbiseler günlük elbiseler olarak tercih edilebilirler. Bu yüzden erkeklerin gardırobunda çok sayıda takım elbise görmek mümkündür. Ancak smokinin gardıroplarda yer alma oranı daha azdır. Smokinler özel elbiselerdir.

 

 - Smokinler en çok beyaz gömleklerle birlikte tercih edilirken, takım elbiselerin tercih seçenekleri oldukça fazladır.

 

 - Smokin, daha çok dar kesim gömleklerle daha uyumluyken, takım elbiselerde bu durum daha farklı olabiliyor.

 

 - Smokin elbiselerin en bilindik özelliklerinden birisi kötü kokuları içine çekip çabuk bir şekilde bırakmasıdır. Takım elbisenin kumaşı smokin kadar özel değildir.

 

 - Erkeklerin birçoğu takım elbise seçiminde ince eleyip sık dokurlar. Ancak smokin seçimi her ne kadar fazla seçenek olmasa bile, daha detay gerektiren bir konudur. Bu yüzden seçiminde daha dikkatli davranılmalıdır.

 

Detaylar ile Çeşitlilik Sağlayın

 

 Smokinlerde kendi içlerinde oldukça çeşitliliğe sahiptir. Örneğin, smokin elbisede papyon tercih edilmemesi veya cep mendili olmaması düşünülemez. Hatta bir smokin seçerken, çorap ve iç çamaşırına kadar tüm detaylar incelikle seçilmelidir. Fakat takım elbise için bunu söyleyemeyiz. Genellikle ayrıntılar takım elbiselerde önemli olsa bile, çok fazla detay abartıya kaçıp görüntü bozukluğuna neden olur.

 

 Bunlar smokinle takım elbise arasındaki küçük farklar.  Mutlaka alacağınız yerdeki uzmanlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizde şıklık, zariflik, en iyi görünümü elde etmek isterseniz, ister smokin ile takım elbise farkı ne olursa olsun, siz daha özenli olmalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.