Damatlık Modelleri Ve Smokin Seçiminin İncelikleri Nelerdir?

09 Ocak 2019
Damatlık Modelleri Ve Smokin Seçiminin İncelikleri Nelerdir?

 Smokin, takım elbisenin daha resmi olan versiyonudur. Özel davetlerde, resmi gecelerde veya balolarda çoğunlukla damatlık modelleri tercih edilmektedir. Smokinleri takım elbiselerden ayıran en önemli parça cekettir. Damatlık smokin modellerinde ceketlerin yakası, cep detayları ve ceket düğmeleri parlak saten ile kaplı olmaktadır.

 Damatlık Modelleri Nelerdir?

 Genel olarak üç tip damatlık modeli bulunmaktadır. Bunlardan ilki şal yaka modelleridir. Bu modellerde ceket yakalarının uçları yoktur ve aşağıya doğru düz bir şekilde inerler. 1950'li yıllarda çok moda olan şal yaka damatlıklar yakaların çok ince olması şartıyla yarı resmi davetler için gayet uygundur. Kırlangıç yaka smokin modellerinde ise ceketlerin yaka uçları yukarıya doğru bakmaktadır. Bu tipteki modeller gece davetleri için oldukça uygun olanlarıdır. Ayrıca damatlık modellerinde de oldukça tercih edilmektedirler. Diğer bir smokin modeli ise klasik takım elbise yakasına sahip modellerdir. Ancak yakaları parlak saten kumaşla dikilen bu tip takım elbiseler smokin görüntüsü vermektedir. Bu tipteki smokin modelleri diğerlerine oranla daha iddiasız bir hava içermektedir. Fakat riskleri de daha azdır. Rahatlığından ödün vermek istemeyen şık erkeklerin tercihi bu modellerden yana olmaktadır. Ayrıca smokin modellerinin ceketlerinde daha şık olması adına genellikle tek düğme olmaktadır.

 Smokin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Vücut tipiniz ne olursa olsun muhakkak seçtiğiniz smokin özellikle üzerinize tam oturmalıdır. Pantolonunuzun paçaları ne bolluk ne de potluk yapmalıdır. Seçeceğiniz gömlek dar kesim olmalıdır ve ceketinizi çıkardığınızda göbek hizasında bolluk yapmamalıdır. Klasik kesim smokinler her zaman son dönem modalarına uydurulmaya çalışanlardan daha iyi bir tercihtir. Klasik smokinlerde pantolon üzerinde kemer halkası bulunmaz. Pantolonu sabitlemek için pantolon askısı ya da kuşak kullanılmaktadır. Fakat bunları tercih edip etmemek kişinin kendi beğenisine kalmıştır. Kol düğmeleri smokin modelinizin havasına hava katacaktır. Bunun yanında smokin ile beraber papyon tercih edilmesi her zaman daha şık bir görüntü yaratılmasına yardımcı olmaktadır. Fakat fazla resmi olmayan davetlerde takımınızın rengine uygun ince bir kravat da tercih edilebilmektedir. Katlanmış bir cep mendilinin ya da klasik smokinlerde uygulandığı üzere canlı bir çiçeğin cekete iliştirilmesi de can alıcı bir aksesuar kullanımı olacaktır.

 Smokin Nereden Temin Edilmelidir? 

Smokin seçimi oldukça titiz yapılmalıdır. Kullanılan kumaşın kalitesi ve kesimin düzgün olması smokin seçiminde hayati rol oynamaktadır. Wessi mağazalarında her bedene uygun, kişinin tarzına ve beğenisine göre onlarca farklı smokin modeli bulunmaktadır. Her çeşit organizasyon için birbirinden farklı modelleri ve uygun fiyatları ile Wessi mağazalarında şıklık ve kalite müşterilerini beklemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.